Συμμετοχή στο Athens Science Festival 2018

Το έργο ΕΡΜΗΣ έδωσε το παρόν στο Athens Science Festival 2018 που διοργανώθηκε στο Γκάζι από 24 έως 29 Απριλίου. Συγκεκριμένα ο συντονιστής εκπαίδευσης του έργου Δρ. Χρήστος Τερζής διεξήγαγε εκπαιδευτικό πρόγραμμα για μαθητές τις Α΄ τάξης του Λυκείου δίδοντας απαντήσεις παρουσιάζοντας εποπτικό υλικό για τη μουσική και τα όργανα της ελληνικής αρχαιότητας, αλλά και απαντώντας σε ερωτήματα όπως: Έγραφαν κι έπαιζαν μουσική κατά την ελληνική αρχαιότητα; Σε ποιες περιστάσεις; Είχαν νότες; Ήταν όπως οι δικές μας ή διαφορετικές; Πώς ήταν τα μουσικά τους όργανα; Πώς τα έφτιαχναν; Από ποια υλικά; Μπορούμε να τα ανακατασκευάσουμε, ν’ ακούσουμε τον ήχο τους, να αναζητήσουμε τον τρόπου που παίζονταν; Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να αγγίξουν, να περιεργαστούν, να δοκιμάζουν να παίξουν με τα μουσικά όργανα, αλλά και να συμμετέχουν στην αναβίωση του ήχου του αρχαίου ελληνικού προσωδιακού λόγου.