Masterclass από τον Barnaby Brown

Πραγματοποιήθηκε στην περασμένη Παρασκευή 22 Ιουνίου το εργαστήριο τύπου masterclass στη χρήση του αρχαιοελληνικού αυλού με προσκεκλημένο συνεργάτη τον Barnaby Brown, μέλος της ερευνητικής ομάδας του European Music Archaeology Project. O Barnaby με τετραετή εμπειρία στη χρήση του αρχαιοελληνικού αυλού, παρείχε ατομικό σεμινάριο σε καθέναν από τους παρευρισκόμενους σπουδαστές σε θέματα κυκλικής αναπνοής, δακτυλικών ασκήσεων, σωστού κρατήματος του οργάνου, τοποθέτησης της γλωττίδας, τεχνικών παραγωγής μικροτόνων και άλλων χρήσιμων ζητημάτων που αντιμετωπίσω καθένας που ασχολείται με τον αρχαιοελληνικό αυλό. Την επομένη βρεθήκαμε στο Περιβαλλοντικό Πάρκο Τρίτση και μαζέψαμε καλάμια του είδους Phragmites Australis, για να τα χρησιμοποιήσουμε μετά από μια διετία, αφού προηγουμένως πρέπει να αποβάλουν την υγρασία τους κάτω από ειδικές συνθήκες.

Τα ατομικά αυτά σεμινάρια μαγνητοσκοπήθηκαν και είναι από εδώ πλέον ανοιχτά και προσβάσιμα σε κάθε εγγεγραμμένο χρήστη. Δείτε επίσης σχετικό φωτογραφικό υλικό!

Παρακολούθηση βίντεο ύστερα από εγγραφή.